Zabytki Głogówka
Zamek
Nieznana jest jego dokładna data powstania. Z prac archeologicznych wiadomo jednak, iż na przełomie XIII-XIV wieku Opolscy Piastowie posiadali tu swoją warownię. W 1562 r. Jan Oppersdorff wydzierżawia miasto i w przeciągu dziesięciu lat buduje tu okazałą rezydencję utrzymaną w stylu renesansowym, zachowaną częściowo do naszych czasów. Kolejny właściciel zamku Jan Jerzy II rozbudował obiekt, dobudowując m.in. cztery wieże, które nadały jej charakter obronny. Wzniósł również basztę więzienną przylegającą do murów, zamykającą centrum miasta. Kolejna faza rozbudowy to rządy Jana Jerzego III, który dobudował skrzydło wschodnie, tzw. zamku dolnego, zamykając tym samym obiekt, tworzący już rodzaj czworoboku. Obecnie zamek jest bardzo zniszczony. Nie wiadomo, jak wyglądały wnętrza w czasach rządów najzamożniejszych Oppersdorffów. Wiadomo, iż w okresie ordynarii Jana Jerzego III był już nader okazałą rezydencją.
Wieża wodna
Budowana około 1575r. (podobno wg projektu Mikołaja Kopernika) za panowania Jerzego II, który czynił starania, aby mieszkańcom miasta żyło się wygodnie i bezpiecznie. Woda była doprowadzana drewnianymi rurami na rynek, co przy charakterystycznym ukształtowaniu terenu było bez wątpienia ewidentnym udogodnieniem dla ówczesnych mieszkańców.
Brama zamkowa
Nie znana jest dokładna data jej powstania. Urbaria z roku 1587 mówią jednak już o jej istnieniu. Obecnie posiada formę barokową i jest częściowo zagospodarowana. Na górnej kondygnacji mieści się izba poświęcona Rafałowi Urbanowi, miejscowemu pisarzowi, a także pamiątki po wybitnym malarzu Janie Cybisie, urodzonemu we Wróblinie.
Miasto posiadało jeszcze dwie bramy: Kozielską i Wodną, dziś już niestety nie istniejące. Zostały one zburzone ok. roku 1870, zapewne z uwagi na utrudnienia komunikacyjne wewnątrz miasta.
Baszta strażniczo-więzienna
Zbudowana w 1595r., za panowania Jana Jerzego II. Obecnie jest ona siedzibą Muzeum Regionalnego. Gros zgromadzonych tu zbiorów to eksponaty etnograficzne, ilustrujące kulturę życia mieszkańców dawnego Głogówka i okolicy. Szczególne zainteresowanie budzą dawne cele więzienne, z których jedna przed wiekami pełniła funkcję izby tortur. Bogaty materiał ikonograficzny ilustruje wyrafinowane metody dręczenia więźniów, którzy odmawiali przyznania się do winy.
Ratusz
Wzniesiony w 1608r. Obiekt był kilkakrotnie modernizowany i restaurowany. Na południowych narożach budynku widnieją dwa kamienne posągi z 1774r., dzieła Józefa Schuberta: św. Florian, patron strażaków oraz św. Nepomucy, patron mostów. Wnętrza budynku zostały pod koniec XIX wieku zmodernizowane. Na szczególną uwagę zasługuje pomieszczenie o kolebkowym sklepieniu, w którym mieści się obecnie sala posiedzeń. Jego ściany zdobi 7 interesujących stylizowanych fresków, przedstawiających najistotniejsze wydarzenia z przeszłości Głogówka. Jest to dzieło wrocławskiego malarza Alberta Helma, wykonane w 1942r.
Obecnie ratusz jest siedzibą władz samorządowych i administracyjnych Głogówka.
Kaplica Loretańska
Powstała w 1630r. za panowania Jerzego III, która stanowiła replikę domku Matki Boskiej mieszczącej się w Loretto, na południu Włoch.. Jerzy III odbył trzykrotnie podróż do Italii, by ów obiekt wiernie dla swoich poddanych odtworzyć. Kaplica ta była ongiś oddzielnym budynkiem, jednak na skutek rozbudowy kościoła franciszkanów została wchłonięta w obręb świątyni stanowiąc dziś swoisty ewenement architektoniczny - kościół w kościele.
Replika Grobu Pańskiego z Jeruzalem
Powstała w 1634 za panowania Jerzego III. Obiekt ten na skutek pożarów, które nawiedzały miasto był niestety trzykrotnie restaurowany, co pociągnęło za sobą znaczne odstępstwa od palestyńskiego oryginału.
Gliniana Górka
Kaplica została wzniesiona w 1638r. przez Jerzego III na pamiątkę przyjęcia przez głogóweckich protestantów wiary katolickiej. Znajduje się ona na trasie Głogówek-Prudnik, w odległości ok. 3 km od miasta. W czasie wojny 30-letniej zostaje zburzona, a nowy drewniany kościółek zostaje ponownie zbudowany w 1687r. Obecny murowany pochodzi z 1779r. Na szczególna uwagę zasługuje ołtarz z rokokowym ołtarzem pochodzącym z zamkowej kaplicy oraz drewniany chór i stara kuta krata wejściowa.
Kolumna Maryjna
Wzniesiona została w 1677r. na północnej części rynku (oś wytyczona przez ratusz i ulicę Zamkową). Jest to prawdopodobnie fundacja Franciszka Euzebiusza Oppersdorffa, syna Jana Jerzego III, twórcy znanych głogóweckich obiektów sakralnych. Rzeźba Matki Boskiej z dzieciątkiem (dzieło nieznanego artysty) wykonana jest z piaskowca (około 120 cm, 200 kg). Na jej cokole widnieje łacińska inskrypcja "Maryjo, Matko łaski, Matko miłosierdzia. Broń nas od wroga i przyjmij w godzinę śmierci". W 1937 władze nazistowskie ściągają figurę Matki Boskiej pod pretekstem renowacji i kierują ją do Wrocławia. W 1968r. odnaleziono rzeźbę we wrocławskiej parafii Sobótka (od wojny eksponowana była na miejscowym cmentarzu). Dzięki staraniom Tomasza Cubera i Józefa Matyska, figurę przewieziono do Głogówka. Ówczesne władze miasta nie wyraziły jednak zgody na osadzenie kolumny w historycznym miejscu, dlatego ustawiona zostaje przy południowej nawie kościoła oo.franciszkanów. W 2003r. kolumna wraz z odrestaurowaną figurą wraca na głogówecki rynek
Kościół pod wezwaniem św. Bartłomieja Apostoła
Wzniesiony w XIII wieku, wskutek zniszczeń i pożaru przebudowywany i modernizowany. Jego obecny wystrój jest dziełem malarza Sebastiniego i rzeźbiarza Schuberta, którzy w latach 70-tych XVIII wieku zatrudnieni zostali przez ówczesnego prałata świątyni. Na szczególną uwagę zasługuje zamykająca prezbiterium dwukondygnacyjna nadbudowa chrzcielnicy z bardzo sugestywnymi sylwetkami Adama i Ewy opierających się o glob ziemski. Z północną ścianą prezbiterium sąsiaduje kaplica Oppersdorffów pochodząca z XVI wieku. W jej krypcie spoczywają szczątki wielu członków tego rodu. W kaplicy mieści się również okazałe marmurowo-alabastrowe epitafium Jerzego III, pierwszego ordynata rodu.
Kościół franciszkanów wraz z przylegającym kompleksem mieszkalnym
Pochodzi z XIII wieku. Był on od zarania dziejów związany z zakonem minorytów sprowadzonym z Czech przez Władysława Opolczyka. W 1765r. kościół padł ofiarą potężnego pożaru, który nawiedził miasto, a jego modernizacji podjęli się Franciszek Sebastini i Józef Schubert. Osobliwością świątyni jest Domek Loretański, wzniesiony w 1630r., stanowiący replikę domu świętej rodziny z Nazaret. Pierwotnie usytuowany był poza murami kościoła. Po zniszczeniach dokonanych w czasie wojny 30-letniej zaanektowano kaplicę w obręb świątyni, tworząc ewenement architektoniczny - kościół w kościele. W jednej z wież kościoła, zwanej majoracką, umieszczony został Dzwon Ósmej Godziny, fundacja Jerzego III Oppersdorffa, wiążąca się z epidemia dżumy, która zdziesiątkowała mieszkańców miasta. Dzwon ten wywieziony w 1942r. i przeznaczony przez nazistów na cele zbrojeniowe powrócił w 2001r. na swe pierwotne miejsce.
Kościół cmentarny pod wezwaniem św. Krzyża
Zbudowany został w 1705r. z fundacji głogóweckiej mieszczanki Anny Pietruszki. Zewnętrzna elewacja jest jednym z nielicznych na naszym terenie przykładów muru pruskiego. Kościółek posiada bardzo urokliwe zadaszenie, przebiegające w połowie jego korpusu, które podobnie jak cały dach obiektu kryte jest gontem. W jego podcieniach rozmieszczone zostały malowane na drewnie stacje drogi krzyżowej. Wewnątrz świątyni mieści się XVII w. zespół polichromowanych drewnianych rzeźb przedstawiających figury ukrzyżowanego Chrystusa, Matki Boskiej Bolesnej, św. Jana, a także Pieta wzorowana na Michale Aniele.
Kościół pw. św. Mikołaja
Wzniesiony w 1773r. przez Henryka Ferdynanda Oppersdorffa wraz z budynkiem szpitalnym położony jest na trasie wylotowej prowadzącej do Prudnika. Skromne wyposażenie wnętrza kościoła mieści jeden z nielicznych sygnowanych obrazów przez Sebastiniego, przedstawiający św. Mikołaja, a także ciekawy dwunastoramienny żyrandol-pająk, zwieńczony dwugłowym habsburskim orłem.